Alibaba.com: Príbeh najväčšieho on-line trhoviska sveta

Autor knihy Porter Erisman nám dáva možnosť nahliadnuť do zákulisia firmy Alibaba, ktorá je v našich končinách známa hlavne kvôli B2C portálu Aliexpress. Na firmu sa pozeráme prevažne očami autora Porter-a, ktorý vo svojej v knihe popisuje svoje začiatky a pocity v novom – neznámom prostredí. Ako začínal v medzinárodnom kolektíve a jeho pôsobenie. V Alibaba Group mal na starosti medzinárodný marketing, kde sa v priebehu času vypracoval na viceprezidenta spoločnosti.

Na knihe sa mi najviac páčila možnosť spoznať zakladateľa firmy Jack Ma, ako pristupoval k riešeniu problémov, ako motivoval zamestnancov a ako sa mu podarilo byť úspešný na čínskom trhu s rivalmi ako je eBay, Yahoo, či Google. Rovnako ako firma v septembri 2014 uskutočnila najväčšie IPO v histórii – väčšie ako Google, Facebook a Twitter dohromady.

Veľmi dobre je popísaná aj situácia pre komerčné pôsobenie v Číne. Predsa len stále ide o krajinu, v ktorom vládne komunistická strana. Od svojho vzniku sa Alibaba stala tak veľkou spoločnosťou, že má významný podieľ na Čínsku ekonomiku.

Na záver knihy sa nachádza 40 tipov na podnikanie, ktoré sú univerzálne. Každý si z nich vie niečo nájsť pre seba a nech sa nimi inšpirovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *